Žena z Vancouveru žaluje výrobcu e-bicyklov a spoločnosť pre servis batérií po požiari, ktorý spôsobil úmrtie jej manžela v roku 2022

Kellyann Sharplesová zo Vancouveru žaluje výrobcu e-bicyklov a spoločnosť pre servis batérií po strašnom požiari, ktorý v roku 2022 spôsobil smrť jej manžela, Tima Lilleyho. Podľa žaloby, ktorú podala minulý mesiac pred BC Najvyšším sudom, Kellyann Sharplesová a jej manžel žili spolu v bytovom komplexe a na dopravu používali viacero elektrických vozidiel.

Podľa žaloby, v noci 30. januára 2022 sa Lilley vrátil domov na svojej e-bicykli a vzal batériu so sebou do bytu, pričom ju zapojil do elektrickej zástrčky pod stolom v obývacej izbe, aby bola nasledujúceho rána pripravená na použitie. Batéria sa nachádzala vedľa ďalších batérií, ktoré tam boli len tak a neboli nabíjané.

Počas spánku sa batéria úplne nabil. Avšak, podľa súdnych dokladov začala prenabíjať a prehrievať sa.

Pár sa prebudil na hlasný výbuch v obývacej izbe. Lilley zakričal „oheň“ a povedal manželke, aby vyšla von.

Podľa žaloby sa odtiaľ požiar rýchlo šíril.

„Prudké prúdy horiaceho plynu unikajúce z vrcholov buniek batérie e-bicykla z každej z nich urobili malú, nepredvídateľnú kovovú raketu,“ uvádza sa v žalobe. „Tieto voľné bunky, vyvrhnuté z batériového bloku buď výbuchom susedných buniek alebo vlastným pohonom, sa odraziť po miestnosti, zapálili nové ohniská a rýchlo a nepravidelne šírili požiar.“

Manželia boli oboje uväznení, pričom Sharplesová bola v spálni a Lilley v obývacej izbe.

Požiar tak intenzívne hořel, že spôsobil „flashover – stav, v ktorom každý vystavený horľavý povrch v miestnosti zároveň vzplanul“, uvádza žaloba.

Sharplesová zavolala manželovi v obývacej izbe, ale nedočkala sa odpovede. Pokúsila sa k nemu preliezť, ale prudké teplo, hustý dym a plameňové projektily ju držali späť – udierali do jej nôh a spálili ju.

Znikla tým, že rozbila okno v spálni a preliezla cez odkrytú parapetu štvrtého poschodia. Dostala sa do bezpečia, keď vyliezla na balkón svojho suseda.

GoFundMe, ktorá bola organizovaná v prospech Sharplesovej v tom čase, uvádza, že požiar sa stal na adrese 1255 Pendroll Street v oblasti West End skoro ráno 31. januára. Sharplesová a Lilley spolu spravovali tento bytový komplex.

Sharplesová v GoFundMe zdieľala list, v ktorom opísala svoju lásku k manželovi.

„Od prvého momentu sme boli s Timom prakticky nerozluční,“ napísala Sharplesová. „Strávili sme spolu takmer šesť úžasných rokov. Každý silvestrovský deň Tim robil polárný kráľovský plávanie. Myslela som si, že je blázon, ale on to miloval. Tim bol ten priateľ, ktorý by každý volal, ak potreboval pomoc. Stále niekomu pomáhal. Bol veľmi zhovievavý a vždy mal milé slovo pre všetkých.“

Teraz Sharplesová žaluje spoločnosť Daymak Inc., výrobcu e-bicyklov, a spoločnosť Royer Batteries Corporation, ktorá poskytla servis niekoľkým batériám páru približne týždeň pred požiarom.

Zástupcovia Sharplesovej tvrdia, že batéria nemala mechanizmus na zistenie prenabíjania alebo prehrievania, čo ich manželov vystavilo riziku. Argumentujú, že obidve spoločnosti mali povinnosť zabezpečiť bezpečnosť zákazníkov pri nabíjaní a starostlivosti o ich e-bicykle.

Žaloba je momentálne pred súdom.

Vancouver Fire Rescue Services vydala varovania verejnosti v mesiacoch po Lilleyho smrti, pričom uviedla, že v prvých šiestich mesiacoch roku 2022 zomrelo v Vancoveri šesť osôb na požiare batérií s lithiovými článkami. Požiare batérií sa tak stali hlavnou príčinou požiarov s obetiami životov v Vancouveri.

Hasiči upozornili ľudí, aby nepoužívali neoriginálne nabíjačky pre batérie s lithiovými článkami a nedobíjali ich v spálni. Ideálne by mala byť batéria nabíjaná mimo obydlia. Podľa Matthewa Trudeaua, kapitána pre verejné informácie vo VFRS, môže prenabíjať batériu alebo nesprávne nabíjanie spôsobiť jej prehriatie a vnútornú reakciu, ktorá môže viesť k požiaru a výbuchu.

Časté otázky (FAQ):

1. Prečo Kellyann Sharplesová žaluje výrobcu e-bicyklov a spoločnosť pre servis batérií?
– Kellyann Sharplesová žaluje výrobcu e-bicyklov a spoločnosť pre servis batérií po tragickom požiari, ktorý spôsobil smrť jej manžela v roku 2022.

2. Aká bola príčina požiaru?
– Podľa žaloby sa požiar začal kvôli prenabíjaniu a prehrievaniu batérie e-bicykla, ktorú mal manžel v obývacej izbe.

3. Aké boli dôsledky požiaru pre manželov?
– Manželia boli uväznení vo vnútri bytu počas požiaru, pričom Kellyann Sharplesovú museli zachrániť cez okno a odkrytú parapetu štvrtého poschodia.

4. Aké obvinenia vznesie Kellyann Sharplesová voči spoločnostiam?
– Kellyann Sharplesová žaluje spoločnosť Daymak Inc., výrobcu e-bicyklov, a spoločnosť Royer Batteries Corporation, poskytovateľa servisu batérií, za nedodržanie bezpečnostných opatrení pri nabíjaní a starostlivosti o batérie.

5. Aké varovanie vydali hasiči verejnosti po tejto tragédii?
– Hasiči varovali verejnosť pred používaním neoriginálnych nabíjačiek pre batérie s lithiovými článkami a odporúčali nenabíjať ich v spálni. Ideálne je batériu nabíjať mimo obytných priestorov.

Definície kľúčových pojmov:

1. E-bicykel – Elektrický bicykel, bicykel s elektromotorom, ktorý pomáha pri pohybe.

2. Batéria s lithiovými článkami – Batéria používajúca lithiové články na uchovávanie elektrickej energie.

3. Prenabíjanie – Nabíjanie batérie nad jej kapacitu, čo môže spôsobiť prehrievanie a iné nežiaduce reakcie.

Súvisiace odkazy:

www.vfrs.gov.bc.ca – Webová stránka Vancouver Fire Rescue Services, ktorá poskytuje informácie o požiaroch a záchrane v meste Vancouver.
www.daymak.com – Webová stránka spoločnosti Daymak Inc., výrobcu e-bicyklov, kde sa môžete dozvedieť viac o ich produktoch.
www.royerbatteries.com – Webová stránka spoločnosti Royer Batteries Corporation, poskytovateľa servisu batérií, kde nájdete viac informácií o ich službách.