Nové cenovo dostupné elektrické člny prichádzajú na americký trh

Elektrické člny sú excitujúcim a rastúcim odvetvím, no vysoká cena väčšiny známych elektrických člnov ich udržala mimo dosahu pre väčšinu z nás. Pripravte sa však, pretože nová vlna inovácií prináša niekoľko nových lacných elektrických člnov, ktoré sa začínajú objavovať na americkom trhu. Tu je kolekcia niektorých z najzaujímavejších a cenovo dostupných elektrických člnov pre nás, ktorí nemáme obrovské finančné prostriedky na lodné jachty.

Treba si však uvedomiť, že nižšia cena elektrických člnov zvyčajne znamená nižšiu silu a kratšiu dobu prevádzky, aj keď tieto plavidlá môžu stále poskytnúť veľa zábavy.

Nebudete mať vysoký výkon a eleganciu dizajnu elektrických člnov, ako je tomu napríklad u spoločností Candela a X Shore, za len pár mesačných platov. Tieto kúsky luxusných elektrických člnov sa môžu pohybovať aj vo výške šiestych čísel a ich vysoká cena je vysvetľovaná práve ich exkluzívnym dizajnom.

Ale pre nás ostatných, tieto bežnejšie elektrické člny môžu pomôcť zbaviť sa túžby po dostupnom, tichom a relaxačnom jazere.

Veer V13

Veer je nová lacná lodná spoločnosť a Veer V13 je jej debutový model.

Matečná spoločnosť Veer, Brunswick, je majiteľom aj spoločnosti Mercury Marine, ktorá je populárnym výrobcom zážihových motorov. Preto nie je prekvapením, že člny od Veer sú poháňané pohonnými jednotkami Mercury.

Zatiaľ čo základný model má spaľovací motor, elektrická verzia používa elektrický pohonný systém Avator 7.5e.

Tento dvojmiestny čln s dĺžkou 13 stôp (4 metre) je vyrobený z rotoformovaného polyetylénového materiálu. Týmto spôsobom sa vyrábajú aj kajaky a ide o nákladovo efektívnu metódu na výrobu veľkých plastových častí, ako sú trupy člnov. Ak ste sa niekedy pýtali, prečo je kanoa v priemere tri až štyri krát drahšia ako kajak, je to práve preto.

Vyrobením z rotoformovaného plastu dokáže Veer V13 dosiahnuť oveľa nižšiu cenu než elektrické člny zo sklolaminátu alebo hliníka.

Základný model je dostupný za cenu 11 995 dolárov vrátane prívesu. Elektrická verzia vyžaduje príplatok 2 100 dolárov.

Keďže je Veer V13 určený pre nových majiteľov člnov a pre tých, ktorí si chcú vyskúšať člnovanie po prvýkrát, je balený s pozinkovaným prívesom, čo umožňuje okamžité nástupne na vodu.

TwinTroller eVenture bundle

TwinTroller je ďalším výrobcom, ktorý ponúka malé člny, tentoraz s zaujímavým dizajnom trupu. Dvojica trupov obsahuje zabudované elektrické motory a ovládanie nohami, ktoré umožňuje prevádzkovateľovi mať ruky voľné. Toto je ideálne pre malý rybársky čln.

Vo vnútri dutého priestoru pod trupmi preteká voda okolo dvoch elektrických motorov, čo robí čln ešte stabilnejším. Dvaja muži môžu stáť spoločne na palube člna bez toho, aby sa čln prevrátil.

Základný model TwinTroller X10 je cenovo dostupný za sumu 4 795 dolárov, zatiaľ čo deluxe verzia stojí 5 495 dolárov.

Balíček TwinTroller eVenture pridáva silnejší elektrický motor vzadu pre väčšiu rýchlosť alebo dlhšiu prevádzku. Balíček obsahuje model X10, ktorý stojí 4 795 dolárov, a elektrický pohonný systém Spirit 1.0 Plus od ePropulsion, ktorý je vybavený extra krátkou hriadeľom na prispôsobenie sa modelu X10.

Okrem toho obsahuje aj batériu Spirit Battery Plus na napájanie elektrického pohonu a príves za 1 399 dolárov, čo spolu zvyšuje celkovú cenu na 8 293 dolárov (vrátane zľavy 500 dolárov za nákup celého balíka).

Old Town Sportsman BigWater ePDL+ 132

Ďalšou možnosťou v kategórii elektrických kajakov je Sportsman WigWater ePDL+ 132 od spoločnosti Old Town. Kajak, ktorý zvyčajne disponuje pedálovým systémom, umožňujúcim rybárovi poháňať kajak nohami a zachovať si tak ruky voľné na rybolov, bol vylepšený o bicyklový systém so systémom asistencie pedálovania.

Tento systém využíva malý elektrický motor na pohon pedálového systému, čo umožňuje prevádzkovateľovi buď zvýšiť vlastný nohový výkon alebo sa plne spoľahnúť na elektrický motor pre pohyb.

Existuje manuálny režim, ktorý úplne vypne motor (a funguje bez batérie). Je to užitočné v prípade, ak prevádzkovateľ nechce vybíjať batériu a radšej chce samostatne šliapať pedálmi.

Kajak váži 143 libier (68 kg), ale môže uniesť zaťaženie až 357 libier (162 kg). Existujú päť úrovní výkonu a ako sme videli aj u iných malých elektrických člnov, úroveň výkonu ovplyvňuje dobu prevádzky batérie.

Pri plnom výkone na úrovni 5 vydrží 36V 20Ah (720 Wh) batéria na približne tri hodiny. Klesnutím na úroveň 1 sa batéria vybíja oveľa pomalšie, pričom spoločnosť tvrdí, že vydrží 46 hodín.

Old Town Sportsman BigWater ePDL+ 132 je dostupný za cenu 5 999 dolárov prostredníctvom predajnej siete spoločnosti.

Go-Float Vortex

Go-Float Vortex je skôr rekreačný čln na popoludnie strávené na jazere. Treba si ho skôr predstaviť ako niečo, čo si prenajmete na niekoľko hodín na dovolenke, a nie ako niečo, čo by ste vzali na rybolov so svojimi kamarátmi.

Ale za 6 995 dolárov vám táto nízko technologický dizajn pomôže udržať náklady na minimum.

Často kladené otázky:

1. Čo sú elektrické člny?
Elektrické člny sú plavidlá, ktoré sú poháňané elektrickými motormi a nevyužívajú spaľovací motor.

2. Prečo sú elektrické člny drahé?
Väčšina známych elektrických člnov je drahá vďaka vysokým nákladom na výrobu a exkluzívnemu dizajnu.

3. Aké sú výhody elektrických člnov?
Elektrické člny sú tiché, ekologickejšie a majú nižšie prevádzkové náklady ako člny so spaľovacím motorom.

4. Aké sú kľúčové vlastnosti spoločnosti Veer V13?
Veer V13 je dvojmiestny čln vyrobený z rotoformovaného polyetylénového materiálu a využíva elektrický pohonný systém Avator 7.5e.

5. Čo je TwinTroller eVenture bundle?
TwinTroller eVenture bundle je balíček, ktorý obsahuje čln TwinTroller X10 s elektrickým pohonným systémom Spirit 1.0 Plus od ePropulsion a batériu Spirit Battery Plus.

6. Aké sú vylepšenia na kajaku Old Town Sportsman BigWater ePDL+ 132?
Kajak Old Town Sportsman BigWater ePDL+ 132 má vylepšený bicyklový systém so systémom asistencie pedálovania, čím umožňuje prevádzkovateľovi zvýšiť nohový výkon alebo sa spoľahnúť na elektrický motor pre pohon.

7. Čo je Go-Float Vortex?
Go-Float Vortex je rekreačný čln, ktorý je cenovo dostupný a vhodný na krátke jazdy na jazere.

Doporučené súvisiace odkazy:

veerboats.com – Oficiálna stránka Veer, výrobcu člna Veer V13.
twintroller.com – Oficiálna stránka TwinTroller, výrobcu člna TwinTroller X10.
oldtowncanoe.com – Oficiálna stránka spoločnosti Old Town, výrobcu kajaku Old Town Sportsman BigWater ePDL+ 132.
go-float.com – Oficiálna stránka spoločnosti Go-Float, výrobcu člna Go-Float Vortex.