Elektrické kolobežky a potenciálna hrozba požiarov z vecí vyrobených z lítiových batérií

Podľa čerstvého súdneho prípadu, kanadské poistenie majetku a zodpovednosti by mohli potrebovať prehodnotiť ich riziká spojené so žalobami týkajúcimi sa elektrických kolobežiek. V januári boli súdom podané žaloby vancouverke, ktorá žaluje niekoľkých výrobcov elektrických bicyklov a kolobežiek po tom, čo sa v roku 2022 v jej byte vznietil požiar, pri ktorom zahynul jej partner. Žalujúca strana tvrdí, že požiar spôsobil lítiový akumulátor na elektrickom bicykli.

Tento incident je súčasťou znepokojujúcej tendencie. Koncom minulého roka museli cestujúci metra v Toronte evakuovať stanicu po tom, čo sa lítiová batéria na elektrickom bicykli náhle vznietila. Torontská hasičská služba oznámila, že lítiové batérie spôsobili viac ako 50 požiarov v roku 2023, čo je výrazný nárast oproti 29 v roku 2022, podľa spravodajstva CP24 a iných médií.

Problémom je, že lítiové batérie sa široko používajú v populárnej novej dopravnej možnosti, ktorú Kanadyjčania vítajú – elektrických kolobežkách, ktoré využívajú tieto akumulátory na pohon malých elektrických motorov. V Spojených štátoch bolo tým, že ich batérie spôsobili požiare, upoutané regulátorské preskúmanie elektrických kolobežiek, vrátane požiaru, pri ktorom zahynuli dve osoby v bytovom dome v Brooklyne, ako uviedla správa CBS News v októbri minulého roka.

Napriek tomu, že súdne konanie vo Vancouveri v súvislosti s elektrickými bicyklami prebieha, tragédie súvisiace so špecifickými prípady elektrických kolobežiek a následnými žalobami sa ešte nedostali cez kanadský súdny systém, upozornil Jeff Weidman, partner advokátskej kancelárie Clyde & Co. v Calgary.

„Možno preto, že sú nové,“ povedal pre CU. „Elektrické kolobežky sú v prevádzke len tri alebo štyri roky v Kanade. Trvá určitý čas, kým sa (žaloba) dostane cez náš súdny systém. Ostaneme v spojení. Pozrel som sa na USA a ako veľa vecí, trendy, ktoré začínajú v USA, sa zvyčajne dostanú aj do Kanady.“

Podobne ako nedávne udalosti tu, mnoho žalôb o zodpovednosti za výrobok v Spojených štátoch sa zatiaľ týka požiarov spôsobených lítiovými batériami. Majitelia tiež žalujú kvôli nefunkčným brzdám, problémom s riadidlami, ktoré sa uvoľňujú alebo odpadávajú, a problémom so systémami elektrických kolobežiek.

„Celkom 100 požiarov spôsobených vadnými batériami na elektrických kolobežkách hlásil newyorský hasičský úrad len za rok 2023, čo viedlo k smrti viac ako desiatich ľudí,“ povedal Weidman. „New York City teraz vyžaduje certifikáciu batérií v každej kolobežke nezávislými testovacími laboratóriami. Takže je možné, že takúto požiadavku uvidíme aj v Kanade.“

Požiare lítiových batérií sú spôsobené rýchlo sa šíriacimi výbuchmi v dôsledku tzv. termálneho prerušenia reťazovej reakcie v bunkách. Tieto požiare produkujú toxické plyny a je ťažké ich uhasiť.

Weidman upozornil, že calgaryský hasičský úrad nedávno ohlásil, že počet požiarov spôsobených lítiovými batériami sa zvýšil o približne 150% od roku 2021 do roku 2022. Hoci elektrické kolobežky nie sú jedinou príčinou týchto požiarov – lítiové batérie sa používajú aj v mobilných zariadeniach, telefónoch, počítačoch a niektorých spotrebičoch – dáva to určitú predstavu o vznikajúcom nebezpečenstve.

„Všeobecná verejnosť možno veľa nevie o lítiových batériách. Ľudia nebudú vedieť o rozsahu rizík alebo potenciálnych rizík a to je problém,“ povedal Weidman.

FAQ section:

1. Čo sú to elektrické kolobežky?
Elektrické kolobežky sú populárna dopravná možnosť v Kanade, ktoré využívajú lítiové batérie na pohon malých elektrických motorov.

2. Aký bol nedávny súdny prípad týkajúci sa elektrických kolobežiek?
V januári boli podané žaloby vancouverke, ktorá žaluje výrobcov elektrických bicyklov a kolobežiek po tom, čo sa v jej byte vznietil požiar, pri ktorom zahynul jej partner. Žalujúca strana tvrdí, že požiar spôsobil lítiový akumulátor na elektrickom bicykli.

3. Aké problémy súvisia s lítiovými batériami na elektrických kolobežkách?
Lítiové batérie spôsobujú vážne požiare, ktoré sú ťažko uhasiteľné a produkujú toxické plyny. Batérie tiež môžu byť nebezpečné v iných mobilných zariadeniach, ako sú telefóny, počítače a spotrebiče.

4. Aké opatrenia sa prijímajú, aby sa minimalizovali riziká spojené s lítiovými batériami na elektrických kolobežkách?
V niektorých miestach, ako je New York City, sa vyžaduje certifikácia batérií v každej kolobežke nezávislými testovacími laboratóriami, aby sa minimalizovalo riziko požiaru.

5. Aký je vplyv týchto udalostí na kanadský súdny systém?
Tragédie spojené s elektrickými kolobežkami a následné žaloby sa ešte nedostali cez kanadský súdny systém, ale podobné prípady v Spojených štátoch nám dávajú predstavu o možných rizikách.

Definitions:

1. Elektrické kolobežky – dopravný prostriedok, ktorý využíva lítiové batérie na pohon malých elektrických motorov.

2. Lítiové batérie – batérie, ktoré využívajú lítium ako elektrolyt pre výrobu elektrickej energie.

Related links:
cbc.ca – kanadský mediálny portál
globalnews.ca – spravodajská platforma v Kanade