Peticia na zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti elektrobicyklov

Cyklista spustil online petíciu s cieľom zvýšiť maximálnu povolenú rýchlosť elektrobicyklov vo Veľkej Británii. Nadšená milovníčka e-bicyklov Paulina Stopa vyzýva britskú vládu, aby zvýšila limit zo 15,5 mph (25 km/h) na 20 mph (30 km/h), čo by zodpovedalo iným krajinám, ako sú Spojené štáty, Kanada a Brazília. Spojené kráľovstvo v súčasnosti dodržiava európske predpisy, ktoré obmedzujú e-bicykle na maximálny výkon 250 wattov a zakazujú asistenciu nad 15,5 mph.

Stopa dôrazne trvá na tom, že zastavenie rýchlosti na úrovni 15,5 mph je pocitovo prekážkou. “Nikdy sa mi nepáčilo, že maximálna povolená rýchlosť je len 15,5 mph, čo sa mi pripadá veľmi neprírodzené,” povedala Stopa pre magazín Cycling Weekly. “Nikdy sa nedostanete k plnému potenciálu bicykla a ak ho porovnáte s bežnými bicyklami, tak tie obvykle idú rýchlejšie.”

Niektorí ľudia sa uchýlili k manipulácii so svojimi e-bicyklami a ich upravovaniu, alebo kúpili nelegálne konverzné sady na zvýšenie výkonu. Britská vláda prijala zákaz určitých neoverených batérií, na ktoré sa viaže nebezpečenstvo vzniku požiarov. Stopa verí, že zvýšenie povolenej rýchlosti e-bicyklov na 20 mph odradí ľudí od používania nezákonných opatrení. “Ak si môžete kúpiť pekný bicykel v obchode, ktorý sa jazdí tak, ako má, nemusíte ho manipulovať,” povedala. “Existuje veľký trh [pre neoverené batérie], najmä kuriéri, ktorí sa prevažujú mestom a tvária sa, že jazdia na bicykli, ale bez akejkoľvek poistky a podobne. Podľa môjho skromného názoru je to niečo, čo je skutočne nebezpečné.”

Po spustení petície získala Stopa viac ako 200 podpisov za týždeň. Ale potrebuje 10 000, aby dostala odpoveď vlády. “Neviem, kam tento pohyb povedie,” povedala. “Chcem len otvoriť diskusiu. Je to postup po krokoch. Začala som s malými fórami a skupinami na Facebooku, aby som zistila, či je o to záujem. Možno ak sa podpíše niekoľko tisíc ľudí, môžeme začať kontaktovať väčšie značky a spýtať sa ich na ich názor na túto tému. Verím, že sa im zvýšenie rýchlosti veľmi zapáči. To by malo zvýšiť trh pre všetky tieto bicykle, ktoré sú momentálne príliš obmedzené.”

Existujú obavy, že zvyšovanie rýchlosti e-bicyklov by ich mohlo urobiť nebezpečnejšími. Podľa vyhlásenia, ktoré zverejnil Cycling UK, manažér pre politiku Jim Densham tvrdí, že maximálna povolená rýchlosť e-bicyklov by mala zostať na úrovni 15,5 mph. “To je rýchlosť, ktorú dosahuje priemerne človek na obyčajnom bicykli,” povedal. “E-bicykle by mali pomáhať ľuďom, keď sa bicyklujú, namiesto toho, aby im umožňovali jazdiť podstatne rýchlejšie, čo môže predstavovať nebezpečie pre ostatných.” Podľa Olivera Montagu, CEO značky Swytch, ktorá vyrába legálne konverzné sady na elektrické bicykle, však vyššia rýchlosť neznamená nutne väčšie riziko. “Bicykle s asistenciou pedálovania prenášajú energiu až vtedy, keď už šliapete na pedále, a preto je to veľmi bezpečný spôsob pridávania elektrickej asistencie,” povedal. “Je to jednoducho tak, akoby ste šliapali po pedáloch tvrdšie ako obvykle, takže to samo osebe nie je nebezpečné.” Dodal však, že aj keď by bolo “neuveriteľne jednoduché” prispôsobiť technológiu na vyššie rýchlosti, je nebezpečenstvo, že asistencia by mohla prekročiť komfortové zóny niektorých cyklistov.

Podrobnosti o petícii Pauliny Stopy nájdete na webovej stránke britského parlamentu.

FAQ:
1. Aká je aktuálna maximálna povolená rýchlosť elektrobicyklov vo Veľkej Británii?
Aktuálna maximálna povolená rýchlosť elektrobicyklov vo Veľkej Británii je 15,5 mph (25 km/h).

2. Aká rýchlosť sa navrhuje v petícii?
V petícii sa navrhuje zvýšiť maximálnu povolenú rýchlosť elektrobicyklov na 20 mph (30 km/h).

3. Ktoré krajiny majú vyššiu maximálnu povolenú rýchlosť pre elektrobicykle?
Krajiny, ako Spojené štáty, Kanada a Brazília, majú vyššiu maximálnu povolenú rýchlosť pre elektrobicykle.

4. Prečo Cyklista spustil petíciu na zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti elektrobicyklov?
Cyklista spustil petíciu na zvýšenie maximálnej povolenej rýchlosti elektrobicyklov, pretože ju považuje za nepraktickú a obmedzujúcu.

5. Aké sú obavy týkajúce sa zvyšovania rýchlosti elektrobicyklov?
Existujú obavy, že zvyšovanie rýchlosti elektrobicyklov by ich mohlo urobiť nebezpečnejšími a predstavovať riziko pre ostatných cyklistov.

6. Aké opatrenia už prijala britská vláda v súvislosti s elektrobicyklami?
Britská vláda prijala zákaz určitých neoverených batérií, ktoré sa považujú za nebezpečné a sú spojené s manipuláciou so elektrobicyklami.

7. Kde je možné nájsť podrobnosti o petícii Pauliny Stopy?
Podrobnosti o petícii Pauliny Stopy nájdete na webovej stránke britského parlamentu.

Definitions:
– elektrobicykel: bicykel s elektrickou asistenciou pedálovania
– povolená rýchlosť: maximálna rýchlosť, ktorá je povolená zákonom
– petícia: písomná žiadosť alebo petícia, ktorou sa žiada o zmenu, opatrenie alebo podporu danej veci
– neoverené batérie: batérie, ktoré nemajú žiadne overenie alebo schválenie bezpečnosti

Related links:
Parliament of the United Kingdom