Môj vzťah s mojím obľúbeným bicyklom Jeanie

Moje dobrodružstvo s Jeanie, mojím krásnym mintovo zeleným bicyklom s rázmerom rámu 17 palcov, začalo v Londýne na začiatku obdobia lockdownu. Pamätám si, ako som dostávala neskoro večer e-mailové upozornenia od Halfords, že si konečne dostupná. V tom čase si ťa každý želal. Jeanie, moje vzácne bicyklové pokladisko, som poctivo počas celého jeho príchodu starostlivo hlídala.

Nikdy predtým som nemala bicykel ako ty, Jeanie. Patríš iba do mojich snov. Tvoj ťažký, no zároveň jemný rázový rám a krémové hybridné pneumatiky vytvárali jedinečné zoskupenie. Zmätená som bola, keď sa mi deflektovali pneumatiky hneď po prvom použití, hoci servis tvrdil opak. Napriek tomu som sa cítila ako filmová hviezda, keď som ťa vyvážala ulicami Londýna na mojej povolenú dennú jazdu. Pozerala som sa na teba s úžasom a láskou, keď sme spoločne oddychovali na zapáchajúcich predmestských trávach, ocisádzaných slzami straty, osamelosti a surovej žiaľu. Tvoje hnedé kožené sedlo mi poskytovalo podporu, keď som sa vracala do náručia môjho manžela.

Ak by som to mohla zmeniť, ozdobila by som ťa košíkom z prúteného materiálu a umelými slnečnicami, aby som doňho mohla uschovať svoj starecký taškáč – nacpaný príliš drahým kysnutým chlebom, kvôli ktorému som strávila hodinu v rade. Bohužiaľ, môj prenajímateľ nepovolil umiestnenie bicykla v dome, takže si musel ostať zakrytý pod škaredým plachtovým zastrešením vpred našej záhrady. Razu sa niekto pokúšal vziať ťa, no bezvýsledne. Jeanie nikomu nepripadla.

Milovala som ťa aj vtedy, keď sa tvoje reťazové pohony spontánne rozhodli vzdať služby vtedy, keď som už meškala do práce. Musela som sa nadopovať energiou, aby som ťa preklopila hlavou dolu s maximálnou silou. Pamätám si dodnes na jazvy na mojej ruke z toho súboja s tvojím nepraktickým reťazovým krytom. Dobrá duša sa so mnou zľutovala a pozvala ma umyť si čierne ruky. V ten deň si mi aj pokazil džínsy.

Avšak prechádzajúce dievčatká sa na mňa prekvapene pozerajú, ústa otvorené a oči iskriace, keď na tebe prejdem v skôr vrzgajúcom oblaku mintovo zelenej farby. Pýtam sa, či ťa vnímajú rovnakým spôsobom ako ja. S tým zlatým prilbou na hlave som sa cítila ako princezná so svojou korunou – a ty si bol mojím slávnostným doplnkom.

A tak, keď som sa presťahovala do Edinburghu na konci roku 2022 a dovliekla som ťa na neľahkých 480 kilometrov po rušných vlakových chodbách, zistila som, že si nie si výborný na dláždené ulice, kopce, vlastne na žiadne stúpania, nerovnosti vôbec. Nielenže si nevedel byť cestným ani terénnym bicyklom, ani hybridným. Bol si iba… bicykel. Bicykel, ktorý sa veľmi rýchlo zašpinil a neustále vydával zvláštne vŕzgavé zvuky.

Postupne sa moji priatelia preradili na elektrobicykle a nechávali svoje bežné bicykle nabok. Pozorovala som, ako sa mi mihotali okolo pri jazde do kopca na výrazne rozbitom zastaveníčku, gestikulujúc mi obscénne a smiac sa, zatiaľ čo ja sa s tebou potím a bojujem, pričom tvoje prevodníky čímel, a reťaz neustále hyká.

Začala som sa pýtať, prečo s tebou bojujem po celý čas, prečo musím každé ráno pumpovať tvoje pneumatiky. Prečo musím ťa vyťahovať po schodoch a obchádzať dlažbu, aby som si nestlačila kostrč na dláždených chodníkoch. Prečo som ťa nenahradila niečím novým, mladým, rýchlym a ľahkým?

Zrazu som sa presviedčala, že mám príliš zima na to, aby som na tebe jazdila. Príliš veľa vetra, príliš veľa dažďa, príliš ďaleko. Schovala som ťa v kolesárni našeho nového domova a vymýšľala si výhovorky, prečo ťa nemôžem vidieť. Z týždňov ubiehali mesiace a ja som tvojou jazbou postupne stratila záujem. Pošmúrne časti tvojho tela zarastali rýchlo rastúcimi škriatkami a nečistotou, zatiaľ čo som vyskúšala bicykle mojich priateľov. Priznávam, bolo to zábavné skúšať niečo nové. Excitujúce dokonca. Ale tá vzrušenosť rýchlo pominula. Chýbal si mi. Tvoja jedinečnosť, tvoje príbehy. A keď som ťa oslobodila od pavučín, uvedomila som si, že sa nemeníš. Odolával si čakaniu s trpezlivosťou a stoickou vytrvalosťou. To bolo potešujúce. Ako v každom dobrej milostnej povesti si jedinečnou klasikou.

S tebou sa môžem presunúť iba pomaly – a je to v poriadku. Rýchlosť nie je vždy to najdôležitejšie. Každý vzťah vyžaduje prácu – musí byť vychutnávaný pomaly, bez spěchu. Vyžaduje to úsilie – a nedá sa opraviť jediným otočením spínača. Jeanie, s tebou si naplno užívam život. Cítim tvoje hnedé kožené riadidlá v rukách, ich pokojné pociťovanie v hrudi, vietor šľahajúci mi do tváre a hlbokú bolesť v nohách, ktorá nasleduje. Všetko vďaka Edinburghu, ktorý má toľko dláždených ulíc.

Často kladené otázky (FAQ) založené na hlavných témach a informáciách uvedených v článku:

1. Aký je rázmer rámu môjho bicykla Jeanie?
– Rám je 17 palcov.

2. Kedy som si kúpila bicykel Jeanie?
– Kúpila som si ho na začiatku obdobia lockdownu v Londýne.

3. Ako som sa cítila, keď som jazdila s Jeanie po londýnskych uliciach?
– Cítila som sa ako filmová hviezda, vyjadrovala som úžas a lásku k bicyklu.

4. Prečo som nemohla umiestniť bicykel Jeanie do domu?
– Moje prenajímateľ mi to neumožnil, tak som ho musela nechať zakrytý vonku v záhrade.

5. Ako som sa cítila, keď som jazdila s Jeanie na dláždených uliciach v Edinburghu?
– Bicykel nebol vhodný na dláždené ulice a stúpania, preto som sa cítila nespokojne a ostatní sa mi smiali.

6. Prečo som sa rozhodla nahradiť Jeanie novým bicyklom?
– Začala som premýšľať, prečo musím bojovať so starým bicyklom, ktorý trvá veľa úsilia a potrebuje pravidelné opravy.

7. Prečo som nakoniec zostala verná Jeanie?
– Napriek nedostatkom, som ocenila Jeanie pre jej jedinečnosť a nezmeniteľný charakter.

Definície kľúčových pojmov a žargónu:

– Hybridné pneumatiky: Pneumatiky skombinované z viacerých typov pneumatík, ktoré umožňujú jazdu na rôznych povrchoch, napríklad v teréne aj po ceste.

– Deflektovali pneumatiky: Opisuje situáciu, keď pneumatika stratí tlak alebo sa poškodí a vybočí z dráhy, čo spôsobuje problémy pri jazde.

– Reťazové pohony: Súčasť bicykla, ktorá prenáša silu z pedálov na zadné koleso prostredníctvom reťaze.

– Reťazový kryt: Ochranný kryt na reťaz, ktorý zabraňuje jeho znečisteniu alebo poškodeniu.

– Dláždené ulice: Ulice s dlažobným povrchom z kameňov alebo iných pevných materiálov.

– Pnedrochylné chrebety: Štruktúry na pneumatikách, ktoré poskytujú väčšie trenie a lepšiu trakciu na nerovných povrchoch.

Súvisiace odkazy:

Halfords (http://www.halfords.com/): Webová stránka Halfords, kde je možné nájsť bicykle, príslušenstvo a servisné služby.
Edinburgh City Council – Bicykle (https://www.edinburgh.gov.uk/bicycles): Oficiálna stránka mesta Edinburgh s informáciami o jazdení na bicykli v meste.