Manželka muža obetovaného v požiari v apartmáne vo Vancouveri žaluje spoločnosti kvôli vadnému lítiovému batériu

Muž, ktorého manželka zomrela pri požiari v apartmáne vo Vancouveri, podáva žalobu na viacero spoločností s tvrdením, že požiar bol spôsobený vadnou lítiovou batériou, ktorá zapálila byt a vzala jej manžela život.

Podľa jedného zo troch súdnych žalôb podaných pred vrchným súdom v provincii British Columbia Kellyanne Sharplesová uviedla, že ona a jej partner Tim Lilley používali elektrické bicykle dizajnované a vyrábané spoločnosťou Daymak na svoje potreby. Pár tiež vlastnil niekoľko dvojkolesových vozidiel, ktoré používali rovnaký typ batérie. Mali štyri batériové balíčky uložené pod stolom v obývacej izbe.

Dňa 30. januára 2022 Sharplesová išla spať. Žiadne batérie neboli nabíjané, uvádzajú súdne dokumenty.

Lilley sa neskôr v noci vrátil na bicykli Daymak a doniesol batériu dovnútra bytu.

Sharplesovú prebudil zvuk a Lilley. Bol to on, kto šiel zistiť, čo sa stalo, a čoskoro zakričal “požiar” a vyzval ju, aby vyliezla von.

Sharplesová tvrdí, že volala po Lilleyovi, ale nedostala žiadnu odpoveď.

“Skúsila sa plaziť k nemu do obývacej izby, ale bol ju vrátená späť do spálne vplyvom tepla, hustého dymu a horeliacich projektilov – voľných článkov batérie vrátane tých z elektrického bicykla -, ktoré ju zasiahli do nôh a spôsobili popáleniny”, uvádza sa v žalobe.

Sharplesová tvrdí, že unikla rozbíjaním okna spálne a preliezaním cez falošný balkón štyri poschodia nad zemou na balkón suseda.

Zatiaľ čo žaloba tvrdí, že žiadne z batériových balíčkov nebolo nabíjané, uvádza, že ak sa začne prehrievať jeden, môže to ovplyvniť ostatné balíčky a spustiť reťazovú reakciu.

“Sotrúčky horiaceho plynu vytekajúce z vrchov článkov lítiovej batéria na bicykli každú z nich zmenili na malú neusmernenú kovovú raketu,” uvádzajú súdne dokumenty.

“Tieto voľné články sa odrazili po izbe a zapálili nové požiare, šírili oheň radikálne a nevypočítateľne, uväzňujúc žalobcu a pana Lilleya”, uvádza žaloba.

Tieto udalosti spôsobili “prepuknutie plameňa”, pri ktorom “každý odkrytý horľavý povrch v miestnosti horí súčasne”.

Manželku spojenú s firmou Greenwit Technologies Inc., čínskou spoločnosťou Shenzhen Minyu Energy Technology Co. Ltd., neznámou spoločnosťou č. 1, neznámou spoločnosťou č. 2, spoločnosťou Daymak, Inc. a spoločnosťou Royer Batteries Corporation z Surrey uvádza ako žalované.

Sharplesová tvrdí, že kontaktovala spoločnosť Royer ohľadom opravy niekoľkých batérií 19. júna 2021. Tvrdí, že bolo servisovaných a vrátených päť batérií páru. Tvrdí, že posledná batéria bola vrátená týždeň pred požiarom.

Vo žalobe proti spoločnostiam Greenwit Technologies Inc. z Abbotsfordu a čínskej spoločnosti Shenzhen Minyu Energy Technology Co. Ltd., neznáma spoločnosť č. 1 a neznáma spoločnosť č. 2 tvrdí, že batérie boli navrhnuté, vyrobené, propagované a predávané žalovanými spoločnosťami.

Sharplesová tvrdí, že Greenwit predala žalobkyni dve elektrické skútre s nabíjacími lítiovými batériami.

Vo funkciách spoločností Daymak, Inc. a Royer Batteries Corporation sa tvrdí, že Daymak navrhla, vyrobila, distribuovala, propagovala a predávala spornú batériu, ako aj nabíjačku, ktorá napájala batériu, keď sa prehriala a explodovala.

V žalobách sa tvrdí, že Daymak mal zabezpečiť, že batérie sú bezpečné, a to, že nesplnil svoju povinnosť starostlivosti a nestaral sa o to, aby materiály od dodávateľov boli bezpečné a neinformoval zákazníkov o rizikách batérie.

Platí, že Royer skontroloval a opravil batériu pred jej údajným zlyhaním. Uvádza sa, že Royer ju nesprávne opravil a neupozornil žalobkyňu na to, že vyhorelý poistka naznačovala predchádzajúci problém s nabíjaním.

Nijedna z týchto obvinení nebola doteraz preukázaná pred súdom.

Greenwit, Daymak a Royer na žiadosť o komentár do termínu nereagovali.

Často kladené otázky:

1. Akým spôsobom mohla vadná lítiová batéria spôsobiť požiar v apartmáne vo Vancouveri?

– Podľa žaloby sa tvrdí, že vadná lítiová batéria sa zapálila a spustila reťazovú reakciu, pričom odrazili zapálené články batérie po izbe a zapálili nové požiare.

2. Aké typy vozidiel používali manželia a aké batérie tieto vozidlá využívali?

– Manželia používali elektrické bicykle dizajnované a vyrábané spoločnosťou Daymak a mali aj niekoľko dvojkolesových vozidiel, ktoré používali rovnaké typy batérií.

3. Prečo bol podaný žaloba a ktoré spoločnosti sú žalované?

– Žaloba bola podaná na viacero spoločností, vrátane Greenwit Technologies Inc., Shenzhen Minyu Energy Technology Co. Ltd., Daymak, Inc. a Royer Batteries Corporation. Muž, ktorého manželka zomrela pri požiari, tvrdí, že tieto spoločnosti boli zodpovedné za vadnú lítiovú batériu a nedostatočné bezpečnostné opatrenia.

4. Aké opravy batérií musela žalobkyňa vykonávať pred požiarom?

– Žalobkyňa tvrdí, že kontaktovala spoločnosť Royer ohľadom opravy niekoľkých batérií a tieto batérie boli vrátené týždeň pred požiarom.

5. Akým spôsobom sa manželka zachránila z horiaceho bytu?

– Manželka sa zachránila tým, že rozbila okno spálne a preliezla cez falošný balkón štyri poschodia nad zemou na balkón suseda.

6. Ako reagovali spoločnosti Greenwit, Daymak a Royer na žiadosť o komentár?

– Na žiadosť o komentár spoločnosti Greenwit, Daymak a Royer neodpovedali.

Definície:

– Lítiová batéria: Typ batérie, ktorá používa lítium ako elektrolyt a umožňuje vyššiu hustotu energie ako iné bežné typy batérií.

– Súdne žaloby: Oficiálne právne dokumenty, ktoré sú podané súdom proti iným stranám a obsahujú žalobu a argumentáciu osoby, ktorá sa domáha spravodlivosti alebo náhrady.

Súvisiace odkazy:

Daymak (https://www.daymak.com/)
Royer Batteries Corporation (https://www.royerbattery.com/)