Manžel zahynul pri požiari batérie elektrobicykla – výrobcu a opraváreň žalujú na súde

Muž zomrel, keď sa batéria jeho elektrobicykla zapálila a vyslala ohnivé projekty po obývacej izbe ich bytu v Vancouveri. Jeho manželka žaluje kanadského výrobcu elektrobicykla a opraváreň batérií v Surrey za škodu. Podľa dvoch žalôb podaných na súde B.C. Supreme Court zomrel Tim Lilley 31. januára 2022 v byte, keď sa nabíjajúca batéria prehriala a zapálila uprostred noci, čím ho zobudila hlasitou detonáciou.

Podľa žalôb Lilley z obývačky zakričal “oheň” a povedal svojej manželke Kelly Sharples, aby utekala. Podľa nároku sa Sharples pokúsila dostať ku Lilleyovi, ktorý nereagoval, ale hustý dym a horiace projekty ju prinútili ustúpiť. Projekty z voľných buniek batérie ju zasiahol do nôh a spôsobil popáleniny. “Únikom bolo rozbíjanie okna v spálni a prechádzka po odkrytom parapete na balkón suseda, štyri poschodia nad zemou,” uvádza sa v nároku.

Podľa nároku sa pár spoliehal na niekoľko elektrobicyklov na svoju každodennú dopravu, pričom každý z nich mal vlastnú prenosnú batériu typu lithiový ión, ktorá sa nabíjala pripojením do bežnej elektrickej zásuvky v domácnosti.

Lilley v noci 30. januára 2022 pripojil jednu z batérií elektrobicyklov Daymak do nabíjačky Daymak a “niekoľko hodín neskôr, keď batéria elektrobicykla dosiahla koniec nabíjacieho procesu, začala prekračovať nabíjanie a prehrievať sa”, uvádza sa v nároku. Batérie typu lithiový ión sú tvorené jednotlivými bunkami zapojenými dohromady a keď sa prekrajčujú nabíjanie, prehrievajú sa a môžu spôsobiť, že jedna alebo viac buniek spustí “termálnu reakciu”, ktorá generuje viac tepla a spôsobí “katastrofálnu reťazovú reakciu, ktorá sa šíri každou bunkou batériového balíka, spôsobujúc, že každá z nich vzplanie alebo exploduje”.

“Nabíjací systém pre batériu elektrobicykla neobsahoval mechanizmus na zistenie prebytočného nabitia” a potom prerušil obvod, aby zabránil ďalšiemu prehrievaniu, uvádza sa v nároku.

Ohňa sa rýchlo šíril keď “trysky horiaceho plynu unikajúce z vrchov buniek batérie z nich urobili malé, neriadené kovové rakety, ktoré odskakovali po izbe a zapalovali nové ohniská”, uvádza sa v nároku. Vznikol taký intenzívny požiar, že spôsobil “flashover”, čo je stav, keď každá vystavená horľavá plocha v izbe vzplanie súčasne.

V oboch žalobách – jedna žiada náhradu škody za zranenia, ktoré utrpela Sharples a druhá za škodu spôsobenú stratou finančnej podpory a iných stratami, ktoré utrpela Lilleyho smrťou – sú uvedení ako obžalovaní Daymak Inc. a Royer Battery Corp.

Nevyvrátené sú žiadne z týchto obvinení v súde. Správy zanechané spoločnosťami neboli vrátené. Správa zanechaná u Sharplesovej a u jej právnika nebola vrátená. Pár nechal každú z piatich batérií opraviť alebo servisovať u Royera, ktorý svoje služby reklamoval online, medzi júlom 2021 a 25. januárom 2022. Posledná z piatich batérií im bola vrátená menej ako týždeň pred požiarom, uvádza sa v nároku.

Zdieľajte tento článok vo svojej sociálnej sieti.

Často kladené otázky

1. Čo sa stalo v prípade Tim Lilleyho a batérie jeho elektrobicykla?
– Muž zomrel, keď sa batéria jeho elektrobicykla zapálila a vyslala ohnivé projekty po obývacej izbe ich bytu v Vancouveri.

2. Kto žaluje kanadského výrobcu elektrobicykla a opraváreň batérií v Surrey?
– Manželka Tim Lilleyho, Kelly Sharples, žaluje kanadského výrobcu elektrobicykla Daymak Inc. a opraváreň batérií Royer Battery Corp. za škodu.

3. Kedy sa to stalo?
– Tim Lilley zomrel 31. januára 2022 v byte.

4. Ako sa udalosť odohrala?
– Tim Lilley zakričal “oheň” a povedal svojej manželke, aby utekala. Kelly Sharples sa pokúsila dostať ku Lilleyovi, ale ohnivé projekty z batérie ju zasiahol do nôh a spôsobil popáleniny. Jej únikom bolo rozbíjanie okna v spálni a prechádzka po odkrytom parapete na balkón suseda, štyri poschodia nad zemou.

5. Aké typy batérií používali?
– Každý z elektrobicyklov mal vlastnú prenosnú batériu typu lithiový ión.

6. Čo sa stalo so zapálenou batériou?
– Batéria elektrobicykla prekročila nabíjacie procesy, prehriala sa a spôsobila ohňostroj, ktorý zapálil ohnivé projekty v izbe.

7. Aké obvinenia sú vznesené v obidvoch žalobách?
– Obvinenia boli vznesené proti spoločnostiam Daymak Inc. a Royer Battery Corp. za škodu a straty, ktoré utrpeli Kelly Sharples a Tim Lilley.

8. Existujú nevyvrátené obvinenia?
– V tietož žalobách nie sú žiadne obvinenia nevyvrátené v súde.

Súvisiace odkazy:
Daymak
Royer Battery Corp.