LiveWire: Novinka na trhu elektromotocyklov

Spoločnosť LiveWire, ktorá vzišla zo známej značky Harley-Davidson, sa stáva významným hráčom na stále sa rozvíjajúcom trhu elektromotocyklov. Táto značka prináša zaujímavú kombináciu vysoko-technologickej startupovej energie a storočnej tradície výroby motocyklov, čo jej umožňuje ponúkať impozantnú a stále sa rozrastajúcu radu elektromotocyklov, ale aj rôzne výzvy, s ktorými sa musí vyrovnať.

Na vlastnej koži som zažil všetko, keď som sa stal hrdým majiteľom žiarivo indigo LiveWire S2 Del Mar Launch Edition elektromotocykla.

Ale pre úplnosť príbehu sa musíme na chvíľu vrátiť o pár rokov dozadu. Približne pred desiatimi rokmi sa takmer nikto okrem spoločnosti Zero Motorcycles vážne nevenoval elektromotocyklom. A najmenej výrobcovia tradičných motocyklov. Ale Harley-Davidson, našťastie, už vtedy pochopil, že elektromobilita je budúcnosť a založil projekt LiveWire. Trvalo takmer päť rokov od prvého prototypu v roku 2014, kým sa motocykel začal dodávať v roku 2019. Výsledkom bol Harley-Davidson LiveWire, ktorý bol považovaný za impozantný a výkonný elektromotocykel. Avšak jeho vysoká cena takmer 30 000 dolárov obmedzila záujem iba na bohatých, starnúcich fanúšikov značky, čo viedlo k obmedzenému úspechu na trhu.

Preto sa spoločnosť rozhodla spraviť krok, ktorý je ešte príliš čerstvý na to, aby sme ho mohli posúdiť s nadhľadom. Harley-Davidson z projektu LiveWire vytvoril novú nezávislú značku LiveWire. Pôvodný motocykel bol znova uvedený na trh ako LiveWire One, s cenou zníženou o 7 000 dolárov na sumu pod 23 000 dolárov. Stále to bola vysoká cena, ale v porovnaní so zvyškom trhu bola prijateľná.

Však skutočná novinka ešte len prišla: nový model na úplne novom podvozku – LiveWire S2 Del Mar. S cenou okolo 15-tisíc dolárov a s moderným mestským dizajnom sa tento motocykel mohol konečne usilovať o získanie novej vlny zákazníkov – a mne sa to podarilo.

V skutočnosti som bol jedným z prvých, čo mali možnosť vyskúšať tento motocykel. Na produkcii prototypu S2 Del Mar v roku 2022 som sa zúčastnil prvej tlačovej jazdy spolu s tímom LiveWire. Ako mladší mestský jazdec bez závislosti na značke ma priťahovalo skôr samotné vozidlo, nie značka. Môj posledný kontakt s motocyklom Harley-Davidson bol v deň skúšobnej jazdy na získanie vodičského preukazu. Mal som na testovanie model Street 500, ktorý je v podstate vstupnou triedou motocyklov Harley-Davidson. Odvtedy som sa prakticky výhradne prikláňal k elektromobilitnej motocyklovej scéne. Teraz som neváhal a kúpil si LiveWire S2 Del Mar Launch Edition. Bol som jedným z len 100 šťastlivcov, ktorí si tento motocykel získali v Severnej Amerike.

No situácia sa trochu skomplikovala, pretože nie žijem v Severnej Amerike. Pobudnem tam pár mesiacov v roku, preto som si chcel motocykel kúpiť ako prepravný prostriedok počas môjho pobytu. Musel som ho však kúpiť zo vzdialenosti 6000 míľ. Našťastie, LiveWire funguje ako mladý a flexibilný startup, takže jeho online nákup sa nepodobá na náročný proces. Ťažšia časť prišla až pri dodávke. A to bolo naozaj zaujímavé.

Očakával som, že si svoj nový motocykel prevzám v obchode LiveWire na Floride. Avšak zistil som, že to v skutočnosti bol predajný salón Harley-Davidson, ktorý mal však niekoľko modelov LiveWire. Vstúpil som dnu a premýšľal som, že to je vlastne dokonalé zoskupenie. Priemerný dealer Harley-Davidson disponuje veľkými servisnými centrami, čo je obrovskou výhodou pre spoločnosť LiveWire. Toto bolo ďalšie dokonalé zoskupenie dvoch svetov, mladej progresívnej spoločnosti LiveWire a legendárnej značky Harley-Davidson.

Inovácie v oblasti elektromobility a motoristických športov sa budú neustále vyvíjať. Majitelia motocyklov budú mať stále na výber technologicky pokročilé elektromotocykle. A brand LiveWire prichádza s novou mladou energiou na tento trh. Sme len na začiatku éry elektromobility a jediným spôsobom, ako ju preskúmať, je vlastniť a jazdiť na nejakej z týchto nových elektrických motocyklov.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Čo je LiveWire?
LiveWire je značka elektromotocyklov, ktorá vzišla zo známej značky Harley-Davidson. Spoločnosť kombinuje vysoko-technologickú startupovú energiu s dlhoročnou tradíciou výroby motocyklov.

2. Aké elektromotocykle ponúka LiveWire?
LiveWire ponúka impozantnú a stále sa rozrastajúcu radu elektromotocyklov. Ich najnovším modelom je LiveWire S2 Del Mar.

3. Ako sa LiveWire líši od pôvodnej verzie Harley-Davidson LiveWire?
LiveWire sa rozhodla vyčleniť z projektu Harley-Davidson a stať sa samostatnou značkou. Pôvodný motocykel bol rebranded tak, že sa stal LiveWire One a jeho cena bola znížená.

4. Aká je cena elektromotocyklov od LiveWire?
Cena elektromotocyklov od LiveWire sa líši v závislosti od modelu. LiveWire One má cenu pod 23 000 dolárov, zatiaľ čo LiveWire S2 Del Mar stojí okolo 15-tisíc dolárov.

5. Kde je možné zakúpiť elektromotocykle od LiveWire?
Elektromotocykle od LiveWire je možné zakúpiť prostredníctvom ich online predajného systému.

6. Kde si vyzdvihnúť zakúpený elektromotocykel od LiveWire?
Zakúpené elektromotocykle od LiveWire možno vyzdvihnúť v predajných salónoch značky Harley-Davidson, ktoré majú niekoľko modelov LiveWire k dispozícii.

7. Ktorý elektromotocykel od LiveWire je vhodný pre mestskú jazdu?
LiveWire S2 Del Mar je vhodný pre mestskú jazdu s jeho moderným dizajnom a cenou okolo 15-tisíc dolárov.

Významné pojmy:

– LiveWire: Nezávislá značka elektromotocyklov, ktorá vzišla zo známej značky Harley-Davidson.
– Harley-Davidson: Dlhoročný výrobca motocyklov, z ktorého vzišla značka LiveWire.
– Elektromobilita: Používanie elektromotorov a elektrickej energie ako zdroja pohybu pre vozidlá.
– Startup: Mladá a flexibilná spoločnosť zameraná na inovácie a rýchly rast.

Súvisiace odkazy:

LiveWire
Harley-Davidson