70-ročná žena po nehode s e-bikom volá po väčšom zásahu vlády

Margaret Scaldwell, 70-ročná žena, ktorá bola po tom, čo ju zrazilo elektrobicykel, umiestnená do umelého spánku, pričom ju toto zranenie pripravilo o všetky zuby, vyzýva ministrov, aby “dostali pod kontrolu nebezpečenstvo, ktoré sužuje britské ulice”. Margaret prechádzala cez cestu v meste Wigan, keď ju dvaja muži “pretekali” na e-biku Talaria mimo cesty, čo spôsobilo zmeny jej života a zranenia. Po náraze mala zlomenú chrbticu, panvové kosti, obidve ruky a 19 rebrami, a museli jej byť osadené 10 oceľových platničiek do tváre. Teraz pani Scaldwell žiada vládu, aby viac urobila na riešenie šírenia upravených alebo silne výkonných e-bicyklov a e-skútrov jazdiacich po cestách a chodníkoch, čím vystavujú ohrozeným chodcom riziku.

Hovoriac z domu po 10-týždňovom pobyte v nemocnici, kde podstúpila viaceré operácie na zachránenie života, uviedla, že kvôli svojim zraneniam nemôže držať nôž a vidličku a nemôže sa obliecť bez pomoci.

Pani Scaldwell bola zasiahnutá v auguste minulého roka. “Nepamätám si nič,” hovorí Margaret Scaldwell. “Ale záznam z kamery blízkej miesta nehody mi ukázal, že prechádzam cez cestu a náhle na mňa rýchlo prichádza e-bike. Len som stuhla. Každodenná bolesť, ktorou trpím teraz, je neznesiteľná.” Mladí muži, ktorí neboli na hlavu, z miesta utiekli.

Margaretina dcéra Michelle Glaisterová je presvedčená, že nehoda sa stala nielen preto, že bolo očividne prekročené 30-míľové obmedzenie rýchlosti, ale aj preto, že e-biky sú takmer nehlučné. “Vidíme deti, ako rýchlo jazdia na e-bikoch, často ich jazdia po chodníkoch. Je to veľký problém, ktorý sa vláda zdá byť neochotná riešiť, pretože si myslia, že ide o ekologický druh dopravy.” Margaret Scaldwellová dodala: “Zákony nezohľadňujú to, ako sa menia tieto e-biky. Vláda sa musí nad tým zamyslieť, pretože tieto e-biky sa stávajú problémom.”

Obaja muži jazdili na e-biku Talaria Sting, ktorý je schopný dosiahnuť maximálnu rýchlosť 55 mph a váži 66 kg. Je nezákonné jazdiť nimi po verejných cestách.

Promo materiál o e-biku Talaria Sting za 4 595 libier tvrdí, že “väčšie batérie … zvyšujú akceleráciu”, čo z neho robí “vodičsky vyzretého lídra v odvetví”. Čínsky výrobca vyrába aj e-bike s obmedzenou rýchlosťou 28 mph, ktorý je na britských cestách legálny, ak jazdec dosiahol vek 17 rokov a vlastní skúšobný preukaz pre moped alebo 125ccm motocykel.

Robin Patey, hlavný partner pre dopravné nehody v spoločnosti Express Solicitors, ktorý zastupuje pani Scaldwellovú, povedal, že zaznamenal nárast počtu kolízií s e-bikmi. “Táto vec poukazuje na nebezpečenstvá, ktoré predstavujú rýchlo sa šíriace e-biky,” povedal. “Pani Scaldwellová len prechádzala cez cestu pri dome a bola zrazená mladými mužmi na e-bike. Teraz je prakticky zviazaná vo svojom dome so závažnými zmenami života v čase, kedy by mala užívať dôchodok. Zákon musí dobehnúť technológiu, pretože v súčasnosti platné predpisy týkajúce sa týchto e-bikov sú zastaralé a je potrebné okamžité preskúmanie. Príliš veľa komunít je teraz zasiahnutých nezodpovednými vodičmi na mimosilničných e-bikoch bez dane alebo povinného poistenia. Treba prijať opatrenia na riešenie tejto naliehavej otázky.” Pani Scaldwellová dodala: “Občas si myslím, že sa zláhnutia a všetko bude znova normálne.”

Mluvčíka ministerstva dopravy povedal: “Myšlienky sú s Margaret Scaldwellovou po tejto udalosti. Nebezpečná jazda na bicykli ohrozuje životy a je absolútne neprijateľná. Preto už existujú prísne zákony pre cyklistov a polícia má právo stíhať, ak sú tieto porušené.” Dvoch mužov vo veku 19 a 20 rokov zatkli pre podozrenie zo spôsobenia vážneho zranenia usmrtením. Neskôr boli prepustení na slobodu a vyšetrovanie pokračuje, povedal hovorca polície veľkomesta Greater Manchester.

Časté otázky (FAQ) na základe hlavných tém a informácií uvedených v článku:

1. Aká bola príčina nehody Margaret Scaldwell?
2. Aké zranenia utrpela?
3. Čo Margaret Scaldwellová žiada od vlády?
4. Prečo dcéra Margaret je presvedčená, že nehoda sa stala?
5. Aký je dôvod, prečo sa situácia s e-bikmi zdá byť neochotne riešená?
6. Ako boli trestne stíhaní mladí muži z nehody?
7. Aký je názor Margaret Scaldwell na súčasné zákony týkajúce sa e-bikov?
8. Aké je stanovisko ministerstva dopravy k nehode?

Definície kľúčových termínov alebo žargónu použitého v článku:

1. E-bik: Elektrický bicykel, ktorý je poháňaný elektromotorom.
2. E-skúter: Elektrický skúter, ktorý je tiež poháňaný elektromotorom.
3. Talaria Sting: Model e-biku, ktorý bol použitý v nehode Margaret Scaldwell.
4. 30-míľové obmedzenie rýchlosti: Obmedzenie rýchlosti na 30 míľ za hodinu na verejných cestách.
5. Moped: Malý motorový vozidlá s maximálnou rýchlosťou 28 míľ za hodinu.
6. 125ccm motocykel: Motocykel s objemom motora 125 cc a maximálnou rýchlosťou 28 míľ za hodinu.

Navrhované súvisiace odkazy na hlavnú doménu (nie podstránky) v nasledujúcom formáte názov odkazu, ale len ak ste si istí, že URL je 100% platná, nepridávajte odkazy na example.com. Upravte dlhšie URL => použite iba odkazy na hlavnú doménu, nie na podstránky.

1. Gov.uk – britská vládna webová stránka
2. Express Solicitors – spoločnosť poskytujúca služby v oblasti dopravných nehôd
3. Greater Manchester Police – oficiálna webová stránka Polície veľkomesta Greater Manchester